Wybór rynien – na co zwrócić uwagę?

Decyzja dotycząca wyboru układu odprowadzającego wodę z dachu jest bardzo ważna. Od niej zależy bezpieczeństwo konstrukcji budynku, a także jego estetyka. Dlatego warto dobrze przemyśleć, na jaki model się zdecydować. Sprawdź, jakie zalety mają warianty metalowe i ich odpowiedniki z tworzywa sztucznego.

Rynna stalowa – lepsza wytrzymałość

Nie da się ukryć, że rynna stalowa jest bardzo wytrzymała i poradzi sobie z większym ciężarem od tej wykonanej z plastiku. Jednocześnie jest podatna na zarysowania, które są na niej widoczne. Jeżeli zatem klient zdecyduje się na takie rynny dachowe, prawdopodobnie będzie musiał przeprowadzać prace renowacyjne.

System rynnowy z PCV jest tani

Z kolei system rynnowy z tworzywa sztucznego jest dużo tańszy od układów metalowych. Jeśli dla inwestora ważna jest oszczędność, lepiej postawić na rynny PCV.

Wygląd

W przypadku modeli z obu rodzajów materiałów można wybierać różne kształty. Dostępne są profile kwadratowe, półkoliste, trapezowe, a nawet inne, mniej popularne.

Nowoczesne rynny – funkcjonalność

Decyzja między plastikiem a stalą to również dylemat dotyczący funkcjonalności. Plastik jest łatwiejszy w utrzymaniu, bo nie koroduje i nie wymaga stosowania zabiegów impregnujących, a drobne zarysowania są mało widoczne. Nowoczesne rynny z PCV są też efektywniejsze w odprowadzaniu wody. Ze względu na gładką powierzchnię (brak chropowatości) ciecz płynie nimi dużo szybciej.

Stal czy PCV?

Wybór między jednym a drugim systemem rynnowym nie jest łatwy. Ciężko jednoznacznie wskazać, jakie modele sprawdzą się lepiej. Inwestor sam musi zdecydować, czy ważniejsza jest dla niego niska cena, lepsza wytrzymałość, czy może komfort użytkowania wynikający z braku konieczności przeprowadzania prac zabezpieczających.