Rynny stalowe czy z PVC – co wybrać?

Stawiając dom, trzeba przemyśleć wiele aspektów. Inwestor musi wybrać kilka ważnych dla budynku instalacji, które wpłyną na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo konstrukcji. Jednym z takich układów jest system rynnowy przeznaczony do odprowadzania wody deszczowej z dachu. Jaki wybrać? Stalowy czy plastikowy? Sprawdź!

Wytrzymałość – najważniejszy parametr

Każda rynna powinna być wytrzymała, żeby poradzić sobie z ciężarem wody, a nierzadko także z uderzeniami spadających gałęzi. Dlatego warto wybrać wyroby renomowanych producentów, którzy słyną z dostarczania produktów odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Stawiając na asortyment dobrej marki, można mieć pewność, że zarówno rynny PCV, jak i ich metalowe odpowiedniki, nie złamią się pod obciążeniem.

Oczywiście system rynnowy wykonany z blachy jest wytrzymalszy od modelów z tworzyw sztucznych, a tym samym również bardziej żywotny. Kupując jednak wysokiej jakości modele z plastiku, można cieszyć się ich funkcjonalnością przez długi czas. Potwierdzają to najczęściej przyznawane okresy gwarancyjne. Zazwyczaj rynna stalowa objęta jest ochroną trwającą 35 lat, a zrobiona z polichlorku winylu 15 lat. Ta druga jest za to zdecydowanie tańsza.

Nowoczesne rynny – szeroki wybór

Dla klientów bardzo często najważniejszym aspektem, jaki biorą pod uwagę, zanim zdecydują się na zakup, jest design. Odpowiednie dopasowanie kształtu układu odwadniającego do wyglądu domu może dać estetyczny efekt i poprawić atrakcyjność budynku. Nie może zatem dziwić, że prezencja jest istotna. Na szczęście w tym przypadku klienci mają szeroki wybór. Nowoczesne rynny zarówno metalowe, jak i plastikowe dostępne są w formie półkolistej, kwadratowej czy trapezowej.

Utrzymanie systemu rynnowego

Zaletą modeli z PCV jest łatwe utrzymanie. Wystarczy okresowo oczyścić je z liści, by zapewnić drożność (tego samego wymagają odpowiedniki stalowe). Na tym kończą się obowiązki właściciela. Warianty z blachy podatne są na korozję, więc należy je zabezpieczać przed działaniem wilgoci.

Markowy produkt = jakość

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na plastikowe, czy metalowe rynny dachowe, możesz liczyć na wysoką jakość i wieloletnią żywotność, jeśli wybierzesz wyroby dobrego producenta. Nie szukaj oszczędności za wszelką cenę  kup artykuły renomowanej marki, a będziesz cieszył się funkcjonalnością systemu przez lata.