Pies w samochodzie — niezbędne akcesoria

Właściciele powinni zadbać o odpowiednie warunki podczas przewożenia swoich pupili w pojeździe. Na rynku można znaleźć wiele artykułów, które okażą się pomocne przy transporcie czworonoga, aby nie stanowił zagrożenia dla kierowcy oraz pozostałych pasażerów. Sprawdź, jaki produkt sprawdzi się podczas podróży z małym oraz dużym psem. 

Czym kierować się przy wyborze akcesoriów?

Podczas zakupów należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość psa oraz jego dotychczasowe przyzwyczajenia. Lepiej nie zmieniać nagle umiejscowienia zwierzęcia, ponieważ podczas dłuższej trasy może okazać się to dosyć problematyczne ze względu na brak komfortu czy stres pojawiający się u pupila. Klienci mają do wyboru następujące akcesoria dla psa w samochodzie :

  • transportery i klatki, które sprawdzą się głównie w przypadku mniejszych czworonogach — stanowią najlepsze zabezpieczenie dla przewożonego zwierzęcia (pod warunkiem dopasowania właściwego rozmiaru),
  • pasy bezpieczeństwa i szelki (pies umiejscowiony jest na tylnej kanapie i ma ograniczone ruchy, dzięki czemu nie ma możliwości, aby na przykład wskoczył na przedni fotel),
  • maty samochodowe (istnieją różne modele do położenia na przednim lub tylnym siedzeniu oraz w bagażniku — to opcja dla dużych psów lub w przypadku przewożenia kilku czworonogów).

Jak przewozić psa w samochodzie?

W żadnym wypadku nie należy dopuścić do sytuacji, w której zwierzę przebywałoby wewnątrz pojazdu bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Nawet jeśli pupil jest niewielki i z natury spokojny, to nigdy nie wiadomo, jak zachowa się podczas długiej trasy. Ponadto w razie kolizji drogowej niezapięty pies nie ma tak naprawdę większych szans na przeżycie i dodatkowo może stanowić poważne zagrożenie dla kierowcy oraz pozostałych pasażerów.

Czy przypinanie psa pasami jest obowiązkowe?

W polskim prawie nie zostało jasno określone, w jaki sposób należy przewozić czworonoga. Kierowcy powinni jednak zastosować się do art. 63 kodeksu drogowego, gdzie zaznaczono, że każde zwierzę musi być transportowane bezpiecznie — bez ograniczania widoczności drogi oraz przemieszczania się wewnątrz pojazdu.