Kuchenka wolnostojąca czy do zabudowy? Poradnik AGD

Wyposażając swoją kuchnię, należy podjąć decyzję dotyczącą wyboru urządzenia do gotowania. Wiele zależy od tego, czy ma ono być zasilane prądem, czy gazem, jednak to nie jedyny dylemat, jaki staje przed inwestorem. Kluczowe znaczenie ma też dobór modelu wolnostojącego lub przeznaczonego do zabudowy. Każdy z tych wariantów ma swoje mocniejsze i słabsze strony, które warto poznać aby podjąć trafną decyzję.

Do zabudowy czy wolnostojąca? Jaką kuchenkę wybrać?

W nowoczesnych wnętrzach coraz rzadziej spotyka się modele wolnostojące – są one zastępowane urządzeniami do zabudowy, które cechują się szeregiem zalet. Przede wszystkim prezentują się znacznie schludniej i perfekcyjnie wpisują się w aranżację pomieszczenia, współgrając z jego pozostałymi elementami. Ciekawym rozwiązaniem są płyty montowane na blacie oraz odrębny piekarnik – taki zestaw daje szerokie pole do eksperymentowania i świetnie sprawdzi się w małych kuchniach, gdzie trzeba starannie przemyśleć usytuowanie poszczególnych sprzętów. Słabszą stroną urządzeń tego typu jest konieczność ich dopasowania do konkretnych mebli, co może wydłużyć czas remontu. Trudniejsze jest też ich serwisowanie i ewentualna wymiana, jeśli ulegną awarii.

Zupełnie inną propozycją jest kuchenka wolnostojąca z piekarnikiem, którą:

  • podłączysz niezależnie od tego, na jakim etapie są prace wykończeniowe – możesz z niej korzystać nawet w trakcie remontu,
  • zamontujesz szybko i sprawnie – podobnie w przypadku awarii bez problemu naprawisz lub wymienisz na inny model, nie martwiąc się o dopasowanie do zabudowy,
  • kupisz w różnych wariantach kolorystycznych, aby dopasować ją do wystroju wnętrza.

Nowoczesne modele są wykonywane w modernistycznej stylistyce, dlatego wyglądają elegancko i wpisują się w design każdej kuchni.

Piekarnik do zabudowy czy w kuchence wolnostojącej? Która opcja jest korzystniejsza?

Poszukując urządzeń AGD do kuchni, nie możesz zapomnieć o piekarniku. Jeśli wybierzesz kuchenkę wolnostojącą, będzie on jej częścią i nie musisz wtedy martwić się o dobór odpowiedniego modelu. Jednak zakup urządzenia do zabudowy wiąże się z szeregiem zalet:

  • nie masz ograniczeń w kwestii miejsca montażu – z łatwością zagospodarujesz przestrzeń nawet w małym pomieszczeniu,

  • istnieje opcja zamontowania go na wysokości klatki piersiowej – to usprawnia obsługę i podnosi poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli masz dzieci lub zwierzęta domowe. Bez trudu skontrolujesz dzięki temu proces pieczenia i wyczyścisz urządzenie po skończonej pracy.

Modele do zabudowy pozwalają na zachowanie spójności stylistycznej we wnętrzu i ułatwiają utrzymanie czystości oraz sprzątanie.

Kuchenka wolnostojąca czy piekarnik i płyta do zabudowy? Decyzja należy do inwestora!

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze. Każde ma swoje zalety i wady, dlatego to do użytkownika należy decyzja o doborze sprzętów kuchennych. Zależy ona również od możliwości finansowych oraz warunków przestrzennych pomieszczenia. Współcześnie tworzone są urządzenia, które sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów.