Jakie rodzaje żarówek do roślin dostępne są w sklepach?

Interesuje Cię domowa uprawa kwiatów, owoców czy innej roślinności, która wymaga specjalnych warunków? Zastanawiasz się, jak spełnić potrzeby konkretnych gatunków, by mogły prawidłowo rosnąć w mieszkaniu? Rozwiązaniem są odpowiednie akcesoria, w tym m.in. growboxy, sprzęt nawadniający, urządzenia zapewniające właściwą wentylację, nawozy oraz bardzo istotne żarówki do roślin. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o oświetleniu przeznaczonym do domowych upraw.

Oświetlenie do domowej uprawy — do czego służy? 

W sklepach można znaleźć różne warianty oświetlenia. Każda żarówka do roślin ma konkretne przeznaczenie. Jedna może być uniwersalna i stosowana przez cały cykl wzrostu, a inna przeznaczona na konkretną fazę, np. kwitnienia. Dlatego dobranie odpowiedniego produktu jest istotne z uwagi na konieczność zapewnienia roślinności właściwych warunków w pomieszczeniu lub growboxie. 

Rodzaje żarówek do roślin

Do wyboru masz kilka rodzajów żarówek. Wśród nich wyróżnia się modele:

  • wspierające wzrost — używa się ich na początkowym etapie uprawy konkretnego gatunku,
  • stosowane w czasie kwitnienia — emitują światło, które jest w całości wykorzystywane przez rośliny,
  • uzupełniające warianty uniwersalne, czyli np. wykorzystywane dodatkowo w trakcie wypuszczania kwiatów,
  • kontrolujące kwitnienie — pozwalają dostosować czas dawania kwiatów do odpowiedniej pory, umożliwiając zbieranie plonów w zaplanowanym okresie,
  • uniwersalne — można je wykorzystywać na wszystkich etapach uprawy.

Jakie oświetlenie wybrać?

Wszystko zależy od potrzeb roślinności, którą uprawiasz w domowych warunkach. Jeśli nie wiesz, jakie żarówki wybrać, możesz zdecydować się na modele uniwersalne, które posłużą Ci bez względu na fazę wzrostu. Jeżeli chcesz kompleksowo zadbać o rośliny, postaw na kilka wariantów oświetlenia i stosuj je w określonych momentach uprawy. W razie wątpliwości poproś o pomoc specjalistów, którzy wskażą Ci odpowiednie rozwiązania.