Jakie akcesoria przydadzą się do przewozu psa w samochodzie?

Obowiązkiem każdego właściciela czworonoga jest odpowiednie zabezpieczenie zwierzęcia na czas wspólnej podróży. Pupil powinien wcześniej zaznajomić się z wnętrzem pojazdu, a w szczególności miejscem, w którym będzie przebywał podczas wielogodzinnej jazdy. Sprawdź, jakie produkty mogą okazać się pomocne, by zapewnić komfort wszystkim pasażerom.

Popularne akcesoria do transportu psa w samochodzie

Dobór odpowiednich elementów wyposażenia pojazdu zależy przede wszystkim od rasy i wielkości psa. W przypadku yorka lub maltańczyka najlepszym rozwiązaniem będzie transporter, w którym zwierzę może swobodnie się poruszać oraz leżeć. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja  przewożenia dużego psa w samochodzie. Akcesoria polecane przez innych właścicieli czworonogów mogą się tutaj nie sprawdzić. W przypadku owczarka niemieckiego czy labradora znacznie lepszym pomysłem będzie położenie specjalnej maty w bagażniku oraz dodatkowe zabezpieczenie w postaci kraty oddzielającej psa od tylnej kanapy. Na rynku dostępne są również maty na fotele samochodowe — wybierając taką opcję, warto dodatkowo przypiąć zwierzę pasami, aby ograniczyć mu zakres poruszania się. 

Jak przygotować się do podróży z psem?

Poza wyposażeniem w postaci wspomnianych wyżej akcesoriów, które mają chronić pupila oraz wpływać na jego komfort podróżowania, warto także dobrze zaplanować trasę. Dla zwierzęcia istotne będą regularne postoje na wypróżnienie, wybieganie oraz podanie wody i jedzenia. Dobrze też sprawdzić pogodę na dzień wycieczki — w razie upałów przydadzą się mata chłodząca oraz rolety na szybach, z kolei przy niskich temperaturach pomocny może okazać się dodatkowy koc.

Zagrożenia związane z przewożeniem niezabezpieczonego zwierzęcia

Mimo iż polskie przepisy nie określają dokładnie, w jaki sposób należy zabezpieczyć transportowanego psa, to przy zwierzęciu przebywającym wewnątrz pojazdu bez pasów czy transportera, kierowca z całą pewnością naraża się na mandat. Ponadto w momencie wypadku drogowego czworonożny przyjaciel ma znikome szanse na przeżycie, nie wspominając o niebezpiecznej sytuacji dla samego kierowcy.