Dlaczego warto stosować podkład epoksydowy?

Dlaczego warto stosować podkład epoksydowy?

Pokrywanie farbą różnych metalowych elementów musi być nierzadko poprzedzone zastosowaniem specjalnych preparatów, które odpowiednio przygotują i zabezpieczą powierzchnię. Jednym z najpopularniejszych tego typu rozwiązań jest podkład epoksydowy. Jakie ma on właściwości i dlaczego warto go stosować? Przeczytaj cały tekst, aby się dowiedzieć!

Czym jest podkład epoksydowy?

Głównym składnikiem podkładu epoksydowego jest specjalna żywica odznaczająca się wysokim poziomem usieciowienia, dzięki czemu tworzy niezwykle trwałe powłoki o rewelacyjnej wytrzymałości mechanicznej i odporności na czynniki chemiczne.  Oprócz tego znajdują się w nim wypełniacze, inhibitory spowalniające szybkość reakcji korozyjnych, a także dodatki rozlewcze i zwiększające przyczepność. Opisywany produkt powinno się używać wraz z akcesoriami takimi jak maska lakiernicza czy taśmy.

Szerokie zastosowanie podkładów epoksydowych

Nowoczesne preparaty mogą być zastosowane w różnych pracach, w których konieczne jest zabezpieczenie metalowych konstrukcji. Podkłady w puszce czy sprayu stosuje się bezpośrednio na aluminium, ocynk, stal. Nadadzą się jednak również do starych powłok z lakieru bądź nawet betonu. Dzięki właściwościom izolującym wykorzystuje się je też w metodzie „mokro na mokro”, co pozwala szybko naprawić skazy i zmniejszyć zużycie farby, jednocześnie uzyskując jednolity kolor. Na ogniska rdzy najlepsze są środki o grubości warstwy 20-25 µm.

Stosuj podkłady wraz z maskami lakierniczymi

Trzeba podkreślić, że podkład epoksydowy chroni materiały nawet dwa razy lepiej niż rozwiązania akrylowe. Dlatego też powinien zainteresować każdego profesjonalnego lakiernika i osoby chcące efektywnie chronić metalowe powierzchnie. Popularnym wyborem są warianty czarne lub szare, które dobrze maskują wypełnienia. Należy pamiętać, aby stosować je wraz z odpowiednim dodatkami pomocniczymi, jak maska lakiernicza czy folia.