Czym są kody UDI dla wyrobów medycznych?

Czym są kody UDI dla wyrobów medycznych?

Zarówno leki, jak i narzędzia medyczne są tworzone z myślą o konkretnych schorzeniach i mają na celu zwalczanie związanych z nimi dolegliwości oraz minimalizowanie ich skutków. Aby łatwiej można było je zidentyfikować i ocenić, dla jakiej grupy pacjentów zostały przygotowane, stworzono specjalne kody. Sprawdź, na czym polega klasyfikacja z ich użyciem!

Czym są kody UDI?

Kod UDI to niepowtarzalny numer identyfikacyjny wyrobu medycznego. Zawiera w sobie:

  • numer seryjny produktu,
  • numer serii,
  • datę produkcji i ważności,
  • identyfikację oprogramowania w przypadku urządzeń.

Znajduje się on na etykiecie i wszystkich opakowaniach, łatwo go zatem odnaleźć. Może występować w postaci kodu kreskowego, co ułatwia jego weryfikację poprzez skanowanie, na przykład w sklepie, aptece czy na magazynie. 

Jaki jest cel stosowania kodów UDI?

Taka forma przekazywania informacji na temat danego wyrobu medycznego znacznie ułatwia pracę placówkom służby zdrowia i aptekom. Pozwala na prawidłowe transportowanie i przechowywanie leków i suplementów, dzięki czemu ich właściwości zostają zachowane. Ma to znaczenie również w przypadku urządzeń i akcesoriów wymagających odpowiednich warunków magazynowania i użycia. Celem wykorzystania kodów UDI jest usprawnienie działań logistycznych, z czego korzystają producenci asortymentu dla branży medycznej. Dzięki szybkiej i czytelnej identyfikacji wyrobów podniesione zostaje bezpieczeństwo pacjentów, zminimalizowane jest ryzyko fałszowania produktów oraz łatwiej jest je wycofać z obrotu w razie konieczności.

Kody UDI to istotny krok w stronę bezpieczeństwa!

Producenci są zobligowani do znakowania produktów wypuszczanych na rynek kodami. Jest to wymóg unijny, którego przestrzeganie stanowi obowiązek. Dzięki temu odbiorcy korzystający z wyrobów medycznych mogą czuć się bezpiecznie.